جراحی کم تهاجمی ستون فقرات چیست؟ Featured

11 ارديبهشت

سال ها جراحی ستون فقرات به صورت جراحی باز انجام می شد. با این حال، پیشرفت‌های فن‌آوری جدید امکان درمان بیماری‌های کمر و گردن را با تکنیک‌های جراحی کم تهاجمی فراهم کرده است، که از طرق مختلفی از جمله زمان بهبودی سریع‌تر و کاهش خطر عوارض برای بیماران سودمند است.

در این وبلاگ، متخصصان ستون فقرات آموزش دیده در مرکز ارتوپدی نسخه  توضیح خواهند داد که جراحی ستون فقرات با حداقل تهاجم چیست و چه زمانی ممکن است توصیه شود.

جراحی کم تهاجمی ستون فقرات چیست؟

به جای برش قابل توجه و باز در جراحی های سنتی ستون فقرات، جراحی کم تهاجمی ستون فقرات، که به عنوان جراحی کم تهاجمی ستون فقرات نیز شناخته می شود، از یک ابزار تخصصی به نام جمع کننده لوله ای برای رسیدن به ناحیه دقیق مورد درمان استفاده می کند. این یک لوله توخالی است که از طریق یک برش کوچک وارد می شود. این به جراح اجازه می دهد تا ناحیه مورد نظر را تجسم کرده و به آن دسترسی داشته باشد در حالی که آسیب کمتری به بافت ها و عضلات اطراف وارد می کند. ابزار جراحی و هر سخت افزار جراحی لازم مانند پیچ ​​یا میله را می توان از طریق کشنده وارد کرد و کل روش توسط فلوروسکوپی هدایت می شود - نوعی از اشعه ایکس بلادرنگ. این به جراح ستون فقرات این امکان را می دهد که به طور دقیق ناحیه آسیب دیده را با دقت زیادی ترمیم و درمان کند.

جراحی کم تهاجمی ستون فقرات تنها در صورتی در نظر گرفته می‌شود که درمان‌های محافظه‌کارانه نتوانند نتایج موفقیت‌آمیزی ارائه دهند، و تنها در صورتی که پزشک شما بتواند منبع دقیق درد شما مانند فتق دیسک یا تنگی نخاع را مشخص کند. در مواردی که می توان منبع دقیق درد را جدا کرد،برش کوچکتر به معنای آسیب کمتر به عضلات اطراف ستون فقرات، کاهش خطر عوارض حین جراحی، عوارض کمتر پس از جراحی و زمان بهبودی سریعتر است.

 

آیا من کاندیدای جراحی کم تهاجمی ستون فقرات هستم؟

همه انواع جراحی ستون فقرات را نمی توان با تکنیک های کم تهاجمی انجام داد. در برخی موارد، جراحی سنتی یا تکنیک های غیرجراحی ممکن است همچنان به عنوان گزینه درمانی اولیه توصیه شود.

یک متخصص مجرب ستون فقرات باید مناسب ترین نوع جراحی را برای نیازهای شما تعیین کند، اما برخی از شرایطی که ممکن است  برای درمان استفاده شود عبارتند از:

  • بیماری دژنراتیو دیسک - علی رغم نامش، این یک بیماری واقعی نیست. این عبارتی است که برای توصیف تغییرات طبیعی، اما گاهی مشکل ساز مرتبط با سن در دیسک های ستون فقرات استفاده می شود. بسیاری از بیماری ها می توانند ناشی از بیماری دژنراتیو دیسک باشند، از جمله فتق دیسک و تنگی نخاع.
  • فتق دیسک - دیسک های بین مهره ای ستون فقرات - "بالشتک های" بین استخوان ها - از یک مرکز نرم و ژله مانند تشکیل شده است که توسط یک لایه بیرونی سخت احاطه شده است. فتق دیسک زمانی رخ می دهد که لایه بیرونی ترک خورده یا آسیب دیده باشد و قسمت داخلی نرم از ناحیه آسیب دیده بیرون بزند.
  • تنگی ستون فقرات کمری - وضعیتی که با باریک شدن روزنه‌های مهره‌های کمر (ناحیه کمر) مشخص می‌شود که طناب نخاعی و اعصاب نخاعی از آن عبور می‌کنند. این کار اعصاب را فشرده می کند و باعث درد می شود.
  • بی ثباتی ستون فقرات - وضعیتی که با مقدار حرکت غیرطبیعی بین مهره ها مشخص می شود که اغلب به دلیل انحطاط دیسک است.
  • شکستگی های فشاری مهره ها - شکستگی هایی که به دلیل فروپاشی کامل یا جزئی مهره اتفاق می افتد. این اغلب به دلیل پوکی استخوان است، اما شکستگی همچنین می تواند ناشی از سقوط شدید یا آسیب های تروماتیک دیگر باشد.
  • علاوه بر این، بیمارانی که از تومورهای ستون فقرات، عفونت های ستون فقرات یا ناهنجاری های ستون فقرات مانند اسکولیوز رنج می برند نیز ممکن است کاندیدای آن باشند.

از کجا می توانم متخصصان ستون فقرات را در تهران بیابم تا دربارهی این جراحی بیشتر بدانم؟

متخصصان ستون فقرات ما به پیشگامی رویکردهای جدید برای تکنیک های جراحی کم تهاجمی اختصاص دارند و سال ها تجربه در درمان پیچیده ترین شرایط ستون فقرات دارند.

علاوه بر مرکز ستون فقرات و ارتوپدی نسخه همچنین یک مرکز مداخله‌ای برای درمان درد ارائه می‌کند که بر بیمارانی که از دردهای مزمن یا حاد از جمله درد ستون فقرات رنج می‌برند، تمرکز می‌کند و درمان‌های درد کم تهاجمی را برای تسکین ناراحتی ارائه می‌دهد.

برای ارتباط با یک متخصص ستون فقرات برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد گزینه های درمانی خود و اینکه آیا ممکن است کاندید جراحی ستون فقرات با حداقل تهاجم باشید، قرار ملاقات خود را امروز در یکی از مراکز درمانی  نسخه در شهر تهران برنامه ریزی کنید.