ورزش های شانه درد: Featured

27 بهمن

علت شانه درد :

مطابق گزارش سازمان بهداشت جهانی، شانه درد سومین مشکل شایع در مشکلات اسکلتی عضلانی است که مشخص شده ۳۰٪ از ما در طول عمر خود به نحوی به آن دچار خواهیم شد. با این وجود، در کسانی که از نظر جسمانی فعال هستند و یا ورزش می‌کنند، این تعداد ممکن است تا ۶۶.۷٪ نیز افزایش پیدا کند. اخیراً تحقیقات بیشتری به این واقعیت اشاره دارند که ۱۰٪ از کل آسیب‌های ورزشی مربوط به شانه است. فیزیوتراپی می‌تواند طیف گسترده‌ای از مشکلات شانه، از جمله شانه یخ زده، تاندونیت شانه، بورسیت شانه، سندرم گیرافتادگی شانه، و کاف روتاتور یا پارگی تاندون شانه را درمان نماید. یک متخصص فیزیوتراپی با ارزیابی بیمار می‌تواند منبع درد شانه او را مشخص کند. از جمله دلایل شانه درد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

 • ضعف عضلات روتاتور کاف و شانه
 • آسیب دیدگی استخوان‌ها و غضروف، که ممکن است در اثر آرتروز ایجاد شود
 • ضعف عضلات کتف ، سفتی مفصل شانه
 • عدم تعادل بین گروه عضلات شانه که منجر به ضعف حرکت بازو و کتف می‌شود
 • وضعیت بدنی نامناسب ، وجود تنش و فشار عضلات بین گردن و شانه ( این وضعیت در افرادی که وضعیت بدنی نامناسبی در قسمت بالای ستون مهره‌ها یا گردن دارند شایع است، که اغلب با نوع کارشان مرتبط است)

 

درمان خانگی شانه درد:

 • کمپرس سرد:

در مورد شانه درد ، یکی از اولین روش هایی که در خانه به ذهن شما خطور می کند ، استفاده از کمپرس سرد برای ناحیه درد است. سرما به کاهش درد و التهاب کمک می کند.  همچنین تجمع اسید لاکتیک را محدود می کند.  اسید لاکتیک نوعی محصول جانبی متابولیسم عضلانی است که باعث افزایش درد عضلات می شود.

 

تکه های یخ را درون یک حوله بگذارید.

به مدت 15-10 دقیقه روی ناحیه درد نگه دارید

این روند را به مدت 48 ساعت هر 2 ساعت یک بار تکرار کنید.

احتیاط: یخ را مستقیماً روی پوست نگذارید. استفاده از یخ به طور مستقیم روی پوست شما می تواند باعث افزایش بیشتر درد شود.

 

 • گرما درمانی:

اگر برای تسکین شانه درد به مدت 48 ساعت از کمپرس سرد استفاده کرده اید ، اما شانه درد کم نشده است ، می توانید از گرما درمانی استفاده کنید.گرما باعث افزایش جریان خون به ناحیه درد می شود و این هم باعث کاهش اسپاسم و درد می شود.آب گرم را درون یک کیسه آب پر کنید و به مدت 15-10 دقیقه روی محل درد بگذارید. می توانید این روند را در طول روز تا زمانی که شانه درد فروکش کند تکرار کنید.

از طرف دیگر می توانید دوش بگیرید و شانه خود را به مدت 10-5 دقیقه زیر آب گرم نگه دارید. این کار را دو بار در روز انجام دهید. سعی کنید در حالی که دوش می گیرید ثابت بمانید. اینگونه ، آب تأثیر بهتری در منطقه درد خواهد داشت.

 

ورزش های شانه درد:

 

 • تمرینات تاب دادن شانه:

تمرینات تاب دادن شانه، دامنه‌ی حرکتی شانه را تحت تأثیر قرار می‌دهد. این بخش از تمرینات شانه درد، نقطه‌ی آغاز درمان است. این تمرین شامل حرکت دادن آهسته‌ی بازو به سمت جلو و عقب می‌باشد و باید آن را در دامنه‌ی حرکتی انجام داد که در آن احساس درد نمی‌شود. این تمرین را می‌توان برای شانه درد شدید انجام داد.

-بدن را به سمت جلو خم کنید.

-شما می‌توانید از یک صندلی یا میز استفاده کنید.

-باید شانه‌ی دردناک را به سمت پایین و کاملاً آزاد نگه‌دارید.

-بازو را به‌آرامی و با احتیاط در دامنه حرکتی که در آن هیچ‌گونه دردی احساس نمی‌کنید به سمت عقب و جلو بچرخانید.

--برخی افراد احساس می‌کنند که نگه‌داشتن وزنه با دستی که شانه‌ی آن دارای درد است به کاهش درد کمک می‌کند.

این تمرین را می‌توانید به‌وسیله‌ی یک کنسرو غذا یا یک وزنه‌ی کوچک انجام دهید.

 

 • بدون کمک گرفتن از وسایل بایستید:

به یک حالت مناسب بایستید و دست‌ها را در طرفین قرار دهید.بازوی آسیب‌دیده را به پشت کمر بکشید.وقتی برای انجام حرکت آماده هستید، از دست دیگر برای هل دادن دستی که شانه آن دارای درد است استفاده کنید تا بازو در پشت بدن به نقطه‌ای برسد که در آن به‌خوبی احساس کشش شود.

این وضعیت را حفظ کنید و به‌آرامی تا سه شماره بشمارید. و سپس دوباره به وضعیت شروع تمرین بازگردید.در هر بار تکرار، سعی کنید بازوها را کمی بیشتر از بار قبل به سمت عقب بکشید.وقتی برای انجام تمرین آماده بودید به‌منظور کشش و انبساط شانه می‌توانید یک میل (دسته‌ی جاروب، چوب چوگان) را در هر دو دست بگیرید.

 • قرار گرفتن در مقابل دیوار:

این تمرین بر وضعیت دست تمرکز دارد. در این تمرین در بیشتر موارد، دست به حالت افتاده یا پایین می‌باشد. در برخی موارد، می‌توان دست را به حالتی بر روی دیوار قرار داد که انگشتان دست رو به بالا باشند. گاهی می‌توان این تمرین را برحسب مکانیسم (عوامل) آسیب انجام داد:

اگر براثر پرتاب توپ، شانه آسیب‌دیده باشد در طی انجام حرکات کششی انگشتان را رو به پایین قرار دهید. اگر در حال حمل بار سنگینی بوده‌اید و آن جسم از دستتان دررفته باشد و شما در وضعیت بدی که شانه رو به پایین باشد آن را بگیرید و آسیب‌دیدگی شما به‌این‌علت است در طی انجام این تمرینات کششی می‌توانید انگشتان دست را به سمت بالا نگه‌دارید.

 

 • تقویت عضلات شانه:

این بخش از تمرینات شانه درد از حرکت ابداکشن که به معنی دور کردن بازو از بدن می‌باشد و کشش ایزومتریک جهت تقویت عضلات گرداننده شانه استفاده می‌شود و زمانی که دامنه حرکتی مناسب بازیابی شد تمرینات قبلی که ذکر شد را انجام دهید.

 

­-در یک وضعیت مناسب بایستید و شانه‌ی دردناک را نزدیک به دیوار قرار دهید.

-پاها را کمی از هم فاصله دهید و دست‌ها را در طرفین بگذارید

-به‌آرامی شانه‌ی دارای درد را به سمت بیرون حرکت دهید و دیوار را با پشت دست و مچ لمس کنید.

-و تا حدی که احساس کشش کنید و نه کشیدگی، به دیوار فشار وارد کنید.

-این حالت را حفظ کنید و به‌آرامی تا سه شماره بشمارید و سپس به حالت شروع تمرین بازگردید.

-در هر بار تکرار تمرین سعی کنید فشار را کمی بیشتر کنید.

-انجام این تمرین ممکن است دشوار و رنج‌آور باشد اما درد شدید و تندی را ایجاد نمی‌کند.