ملانونیشیای طولی چیست؟ Featured

28 آبان

ملانونیشیای طولی چیست؟

خطوط قهوه ای یا سیاه روی ناخن را ملانونیشیا می گویند. به نظر می رسد یک نوار عمودی است که از پایین ناخن های شما شروع می شود و تا بالا ادامه می یابد. ممکن است در یک یا چند ناخن ایجاد شود. اغلب، ملانونیشی به دلیل سوء تغذیه و کمبود پروتئین و انرژی ضروری در بدن شما ایجاد می شود. ملانوسیت ها ملانین را روی بستر ناخن رسوب می کنند و به همین دلیل است که شما آن نوارهای طولی را روی ناخن های خود می بینید. به غیر از سوء تغذیه، چندین عامل دیگر ممکن است ملانوشیت ها را فعال کنند. آنها عبارتند از:

 

  • عفونت
  • تنباکو
  • پسوریازیس
  • تروما و جراحت
  • پرکاری تیروئید
  • حساسیت به نور
  • آهن اضافی در بدن
  • قرار گرفتن در معرض اشعه ایکس

 

اگر بیماری شما به دلیل سوء تغذیه ایجاد شده است، تغذیه سالم تنها راه کاهش رنگدانه روی ناخن های شماست. گزینه های درمانی ملانونیشی به علت آن بستگی دارد. اگر علت عفونت باشد، پزشک ممکن است داروهای ضد قارچ و آنتی بیوتیک به شما بدهد. مراقبت خوب از ناخن ها به همان اندازه مهم است.

 

چه چیزی باعث ایجاد ملانوما می‌شود؟

افرادی که در معرض نور فرابنفش طبیعی و مصنوعی هستند، احتمال دارد به انواع سرطان پوست مبتلا شوند. تحقیقات نشان می‌دهد قرار گرفتن در معرض نور خورشید (که حاوی فرابنفش است) و نور تخت‌های سولار (که برای برنزه کردن پوست استفاده می‌شوند)، احتمال ابتلا به ملانوما را افزایش می‌دهد.

نور فرابنفش خال‌های پوستی ساده و خوش خیم را به ملانوما تبدیل می‌کند. طبق تحقیقات، زنان ۴۵ ساله که از سولاریوم استفاده می‌کنند، بیشتر احتمال دارد به ملانوما مبتلا شوند.همچنین، افرادی که در سن ۱۵ تا ۲۰ سالگی، ۵ بار آفتاب سوختگی شدید (همراه با تاول) را تجربه کرده‌اند، تا ۸۰ درصد بیشتر به  سرطان ملانوما مبتلا می‌شوند. به طور کلی، بیشتر موارد ابتلا به ملانوما به اشعه‌ی فرابنفش مربوط است. البته، ژنتیک و نارسایی سیستم ایمنی نیز در این بیماری نقش دارند.

 

عوارض احتمالی ملانونیشیا چیست؟

عوارض بستگی به علت ملانونیشیا دارد. ملانوم زیر ناخن می تواند منجر به متاستاز و در نهایت مرگ بیمار شود. پیش آگهی ملانومای ماتریکس ناخن به طور معمول از ملانومای سایر نواحی بدتر است. ضربه، عفونت و بیماری التهابی می تواند منجر به شکاف ناخن و دیستروفی ناخوشایند یا دردناک شود.

درمان ملانونیشیا چیست؟

در مواردی که ملانونشیا به علل خوش خیم نسبت داده شود نیازی به درمان نیست. درمان ملانومای ناخن نیاز به برداشت کامل تومور دارد و ممکن است به قطع انگشت نیز نیاز داشته باشد.