معاینه پزشک متخصص پا

معاینه پزشک متخصص پا

بیشتر از چند دهه از تغییر نگاه مراکز معتبر علمی دنیا نسبت به شکل درمان بیماری ها می گذرد. در حقیقت با پیشرفت علم پزشکی، دانشمندان از تمرکز بر روی درمان نشانه ها و درد ها symptom and pain ، به سمت شناسایی و درمان علت ها سوق پیدا کردند. مطالعات متعددی نشان داده است که افزایش میزان فعالیت بدنی و حرکت فرد علاوه بر درمان بسیاری از بیماری های جسمی مانند بیماری های قلبی، دیابت، چاقی، سکته مغزی، سرطان، ms و ... از بسیاری از بیماری های روانی شایع مانند افسردگی نیز جلوگیری می کند. به بیان دیگر زندگی سالم و شاداب تنها با حرکت معنا می یابد و البته که فعالیت ها مبتنی بر پاهایمان است بنابراین درمان هوشمندانه و همگام با علت شناسی بیماری های اندام تحتانی قدم اول و بسیار با اهمیت در درمان بسیاری از بیماری هاست.

1-بررسی و اصلاح بیومکانیک

تمام بدن و فعالیت هایش بر سیستم اسکلتی و عضلانی استوار است . به بیان دیگر با یک سیستم استخوان بندی ناقص تمام فعالیت های حیاتی و اصلی بدن تحت تاثیر قرار می گیرد . پژوهش ها ی اخیر نشان داده اند که علت افزایش میزان بروز بیماری هایی مانند خستگی مزمن، آرتروز زانو ، واریس ، انحراف پاشنه ، صافی کف پا ، خار پاشنه ، مشکلات ستون فقرت و ... عدم رعایت تناسب در بیومکانیک بدن افراد است. به دنبال مشکلات در قوس های کف پا و انحراف پاشنه ، راستای ستون فقرات ،استخوان های ساق و ران پا و مفاصل مچ ، زانو، لگن و حتی شانه دچار تغییرات نامتناسب و عدم تقارن می شوند.


2- اطلاعات درمانی

درمان به کمک ارایه اطلاعات به بیمار جدید ترین و کم هزینه ترین راه جهت ارتقای سطح سلامت و افزایش کیفیت زندگی افراد است. در اطلاعات درمانی آگاهی های لازم پیرامون وضعیت فعلی و راه کار های درمان و پیشگیری از بروز مجدد رخداد پاتولوژیک به بیمار آموزش داده شده و خود اوست که نقش محوری را در اصلاح وضعیت خود ایفا می کند.


3-درمان فیزیکی و تمرین درمانی

پیش از هر گونه درمان تهاجمی یا حتی کم تهاجمی استفاده از درمان های فیزیکی یا فیزیوتراپی و تمرین درمانی، از تازه ترین شیوه های مورد تاییدمراکز برجسته علمی و از اصلی ترین موارد مورد تایید گروه پودیاتری دکتر فوت است.

foot-examination1.png

4-درمان های کم تهاجمی

در صورت نیاز با تشخیص گروه پزشکی دکتر فوت و جهت جلوگیری از تحمیل عمل های جراحی بزرگ مانند تعویض مفصل زانو ، لگن و یا جراحی دیسک بین مهره های کمری ، استفاده از بعضی روشهای جدید مانند پی آر پی ،تزریق هیالورونیک اسیدها و در مواقع ضروری تزریق کورتون ها انجام خواهد گرفت .

اعمال جراحی میخچه ، پینه و درمان زخم های مقاوم به درمان با کمترین میزان تهاجم و با استفاده از لیزر های پیشرفته نیز توسط متخصصان متبحر این مراکز انجام می شود.

foot-examination3.png

گام اول : بررسی و اصلاح بیومکانیک

قدم اول در بررسی وضعیت بیومکانیک بدن بررسی قوس های کف پا و راستای پاشنه است . همان طور که گفته شد پا مهم ترین نقش را در تعیین وضعیت کلی بیومانیک بدن داراست در صورت کاهش و یا افزایش نامتناسب قوس پا مجموعه استخوان های مچ و به طور ویژه استخوان پاشنه تحت تاثیر قرار گرفته و به سمت خارج و یا داخل انحراف پیدا می کند در نتیجه انحراف این استخوان ها به ترتیب استخوان های ساق پا ران لگن و ستون فقرات تحت تاثیر قرار می گیرد. امراضی ماننده : درد های مزمن پا ، خستگی زود رس به دنبال فعالیت، خار پاشنه ، پینه، میخچه، ارتروز زانو ها ، انحراف انگشت های پا، اختلالات حسی- عصبی، درد های لگنی، بیرون زدگی و یا پارگی دیسک بین مهره های کمری، انحراف ستون فقرات گردنی به سمت جلو و حتی گاهی سر درد همه و همه میتواند ناشی از اختلال در وضعیت بیومکانیک بدن باشد. در کلینیک های دکترfoot قسمتی با عنوان لابراتواره پا و ستون فقرات طراحی شده است . در این قسمت با کمک دستگاه های اسکن دو بعدی ، تحلیل گر شکل گام برداری ، پدوسکوپ، و بر اساس پیشرفته ترین index های روز دنیا ماننده FBI وضعیت بیومکانیک بدن مورد بررسی قرار گرفته و در انتها بیمار با گزارشی کامل از بررسی دقیق وضعیت و راستای قامتی خود روبه رو خواهد بود.

 

در صورت وجود و اثبات اختلال بیومکانیک در بیمار فرایند اصلاح کلینیک های دکتر Foot بیمار تحت اسکن سه بعدی از کف پا قرار خواهد گرفت، در حقیقت قوس پای هر فرد ماننده اثر انگشت ، ویژه خود اوست و تنها در صورتی می توان به اصلاح کامل وضعیت بیومکانیک بیمار امید وار بود که کفی متناسب با ویژگی های قوس پای او و عدم تقارن های موجود ساخته شود. در کلینیک های ارتوپد فنی دکتر Foot از کف پای هر فرد اسکن سه بعدی به عمل آمده و پس از انجام مداخلات لازم همان طراحی ویژه جهت تراش به کارگاه های تکنیکال ارتوپدی دکتر Foot ارسال خواهد شد.
شایان توجه است که تمام این فعالیت ها از طراحی تا تراش به وسیله دستگاه های Amfit آمریکا و با تکنولوژی انحصاری این شرکت انجام می گیرد .

گام دوم : درمان فیزیکی و تمرین درمانی

در کلینیک های دکتر فووت پس از انجام بررسی های کامل و شناسایی علت اصلی بیماری ،نسخه ی درمان فیزیکی و تمرین درمانی ویژه هر بیمار برای او تجویز خواهد شد. در قسمت درمان فیزیکی این کلینیک ها از پیشرفته ترین تجهیزات ممکن در درمان بیماری ها استفاده می شود به عنوان نمونه برای درمان خار پاشنه یا التهاب فاشیای کف پا ( پلانتار فاشیاتیس) از دستگاه های shock wave فوکوس استفاده می شود. برخلاف دستگاه های shock wave معمولی این دستگاه ها امواج خود را به صورت متمرکز به محل التهاب یا تجمع کلسیمی می فرستند .در تمام کلینیک های دکتر Foot این فرایند تحت گاید سونوگرافی و با دقتی نزدیک به صد در صد انجام می گیرد. اين روش غيرتهاجمي به‌ هزاران بيماري كه هر روز از دردهای ناشی از صدمات بافت و التهاب های مزمن رنج مي‌كشند كمك مي‌كند تا فعاليت‌هاي طبيعي روزمره خود مانند راه رفتن، ورزش‌كردن، سركار رفتن يا بلند كردن اشياء را بدون تحمل درد انجام دهند. امواج شاک ویو در واقع امواجی الکترومگنیک هستند که دارای انرژی بالایی می باشند و از طریق افزایش خون رسانی به بافت صدمه دیده و تاثیرات میکروترومایی موجب تسریع در روند درمان و بهبودی بافت می شوند. امواج شوكي در این مرکز براي درمان بيماريهاي ارتوپدي از قبيل خارپاشنه ، تاندونیت آشیل و دير جوش خوردگي و جوش نخوردگي شكستگي هاي استخوان استفاده مي شود.

 

foot-examination2.png
از سویی دیگر با استفاده از دستگاه های لیزر کم توان ، magnet و ارائه خدمات مهارت محور مانند ، مانیپولاسیون ، Dry Needling کامل ترین طرح های درمانی غیر تهاجمی اجرا می شود. درای نیدلینگ یک تکنیک و روش جدید درمانی در فیزیوتراپی است که از یک سوزن بسیار نازک و مخصوص جهت رفع و درمان گرفتگی و اسپاسم عضلات و نقاط ماشه ای(حساس) وسط عضلات و ... استفاده میشود.
ekhtelalpa.pngگام سوم: درمان دارویی

در مواقع لازم و به عنوان کمک برای درمان های اصلی متخصصان مراکز دکتر Foot از تجویز دارو برای بیمار استفاده می کنند این تجویز ها بر اساس آخرین گاید لاین های مراکز تخصصی معتبردر اروپا و امریکا بوده و تمام تداخلات داروئی ممکن به دقت پیش از هر تجویز نسخه مورد بررسی قرار می گیرد علاوه بر دارو های مدرن از دارو های مکمل ویژه دکتر Foot نیز استفاده می شود. این دارو ها کاملا گیاهی بوده و به طور مستقیم تحت لیسانس دکتر Foot و از مرغوب ترین مواد اولیه از کشور هند تولید می شوند.

گام چهارم: اعمال درمانی کم تهاجمی

متاسفانه در اغلب موارد بیماران در زمانی به پزشک مراجعه می کنند که بیماری به مراحل شدید خود رسیده است و پزشکان ناچار به استفاده از اعمال جراحی بزرگ هستند. در مراکز دکتر Foot به منظور جلوگیری از رسیدن بیمار به مراحل غیر قابل جبران بیماری از بعضی اقدامات کم تهاجمی استفاده می شود. در صدر این اقدامات PRP قرار دارد در این روش پس از دریافت مقدار کمی خون از بیمار این خون تحت فرآوری قرار گرفته و پلاکت ها که حاوی عوامل رشد طبیعی بدن هستند تغلیظ می شوند. این پلاکت های غلیظ شده مجددا به نواحی آسیب دیده و نیازمند رشد مانند مفاصل و رباط های آسیب دیده تزریق می شوند اثر گذاری این روش در موارد ارتوپدی در طی مقالات متعددی به اثبات رسیده است. در کنار این تزریق هایی مانند هیالورونیک اسید ها و کورتیکو استروئید ها در مواردی که به تائید انجمن های پدیاتری امریکا و کانادا رسیده است استفاده می شود.

علاوه بر موارد ذکر شده جراحی های کوچکی مانند جراحی میخچه ، ناخن های در گوشت فرو رفته تصحیح انحراف انگشت شست پا و ترمیم تاندون ها و رباط ها با کمک دستگاه های لیزر پیشرفته و با کمترین تهاجم به بافت های کناری انجام می شود.

 

گام پنجم: اطلاعات درمانی

در گام پنجم و به عنوان موثرین گام برای ایجاد یک وضعیت سلامتی پایدار در بیمار اطلاعات لازم پیرامون وضعیت او به صورت دسته بندی شده در اختیار بیمار قرار می گیرد. این آگاهی باعث می شود تا از این پس خود بیمار باشد که نقش محوری را در درمان و حفظ و پایداری آن داشته باشد. تهیه جزوات آموزشی، CDهای تصویری و پمفلت های ویژه بیماری ها، همکاری با سازمان صدا و سیما در جهت تولید برنامه های آگاهی محور، همه و همه با همین هدف انجام می گیرد.