بیماری پای ورزشکار چیست و چگونه درمان میشود؟

No item found! Please make sure that your Instagram User ID and Access Token is correct

بیماری پای ورزشکاران:

پای ورزشکار یک نام رایج برای عفونت قارچی پوست است که معمولا بین انگشت پا اتفاق می افتد (البته می تواند در سایر نواحی پا نیز به وجود آید.)  این عفونت قارچی بیشتر در ورزشکاران دیده می شود, بنابراین به این نام " پای ورزشکاران" مشهور است. هرچند که ممکن است در سایر افراد هم دیده شود.
عارضه ی پای ورزشکاران توسط دکتر فوق تخصص درد پا در کلینیک ارتوپدی درمان می شود.پای ورزشکاران یک عارضه جدی نیست اما گاهی اوقات به سختی درمان می شود, به ویژه اگر فرد مبتلا به دیابت باشد و یا سیستم ایمنی ضعیفی داشته باشد درمان آن باید جدی تر دنبال شود.

دکتر فوق تخصص درد پا

پای ورزشکار چه شکلی است؟

پای ورزشکار می‌تواند روی پوست بین انگشتان پا، پایین پا، بالای پا، لبه‌های پا و پاشنه‌ها تأثیر بگذارد. پوست شما ممکن است تحریک شده (قرمز، بنفش، خاکستری یا سفید)، پوسته پوسته یا پوسته پوسته به نظر برسد.

چه کسانی را تحت تأثیر قرار می دهد؟

پای ورزشکار همه را تحت تاثیر قرار می دهد. با این حال، بیشتر مردان و افراد بالای 60 سال را تحت تاثیر قرار می دهد. در صورت داشتن موارد زیر ممکن است احتمال ابتلا به پای ورزشکار افزایش یابد:

 • دیابت.
 • چاقی.
 • یک سیستم ایمنی ضعیف.
 • آسیب بافتی یا زخم روی پاهای شما.

علائم بیماری پای ورزشکاران:

بهترین دکتر متخصص ارتوپد تهران
 • عفونت تار پا: عفونت تار انگشت پا شایع ترین نوع پای ورزشکاران است. معمولاً پوست بین انگشت چهارم (انگشت انگشت حلقه) و انگشت پنجم (انگشت انگشت کوچک) را تحت تأثیر قرار می دهد. پوست شما ممکن است تغییر رنگ دهد، ترک بخورد، پوسته پوسته شود یا پوسته پوسته شود.
 • عفونت از نوع موکاسین: عفونت از نوع موکاسین کف پا، پاشنه پا و لبه‌های پا را درگیر می‌کند. ممکن است پاهای شما برای چند روز درد داشته باشد. سپس پوست کف پای شما ضخیم شده و ترک می خورد. در موارد نادر، ناخن های پا ممکن است عفونی شوند. آنها می توانند ضخیم شوند، به قطعات کوچک بشکنند و بیفتند.
 • عفونت از نوع تاولی: عفونت نوع تاولی معمولاً کف پاهای شما را تحت تأثیر قرار می دهد، اما ممکن است در هر جایی از آنها ظاهر شود. عفونت نوع تاولی دارای برجستگی ها یا تاول های پر از مایع (وزیکول) است.
 • عفونت اولسراتیو: عفونت اولسراتیو نادرترین نوع پای ورزشکاران است. زخم های باز (زخم) اغلب بین انگشتان پا ظاهر می شوند. زخم های باز نیز ممکن است در پایین پای شما ظاهر شود.

چگونه بیماری  پای ورزشکار می گیرم؟

پای ورزشکار معمولاً از طریق تماس پوست به پوست یا تماس با پوسته پوست گسترش می یابد. در مناطقی که توسط گروه های بزرگی از مردم استفاده می شود، مانند اتاق رختکن، استخر و سونا پخش می شود.

همچنین می تواند از طریق تماس با سطح آلوده گسترش یابد. شما می توانید با استفاده از حوله، جوراب یا کفش مشترک با فردی که به پای ورزشکار مبتلا است، به پای ورزشکار مبتلا شوید.

اگر پای ورزشکار درمان نشود چه اتفاقی می افتد؟

پای ورزشکار معمولاً خود به خود از بین نمی رود. اگر درمان نشود، می تواند به سایر نواحی بدن شما گسترش یابد، از جمله:

 • ناخن ها: درمان عفونت های قارچی ناخن می تواند دشوارتر باشد. آنها اغلب در برابر بسیاری از درمان ها مقاوم تر هستند.
 • دست ها: یک عفونت قارچی مشابه می تواند به دستان شما سرایت کند. این زمانی اتفاق می‌افتد که پاهای عفونی خود را بخراشید یا از همان حوله برای خشک کردن پاها و دست‌های آلوده خود استفاده کنید.
 • کشاله ران: همان قارچی که باعث ایجاد پای ورزشکار می شود می تواند به کشاله ران شما نیز سرایت کند. این وضعیتی به نام خارش جوک است. این قارچ معمولاً پس از استفاده از حوله برای خشک شدن پس از حمام کردن یا شنا، از پاهای شما به کشاله ران پخش می شود.

پای ورزشکار چگونه تشخیص داده می شود؟

دکتر فوق تخصص درد پا در مرکز ارتوپدی معمولاً می تواند پای ورزشکار را با معاینه پا و بررسی علائم شما تشخیص دهد.

کلینیک ارتوپدی

علل بیماری پای ورزشکاران:

 • خیلی از افراد ممکن است روی پوست خود قارچ داشته باشند اما فرد را تحت تاثیر قرار نداده است.
 • شرایطی مثل ترک خوردگی, یا کبودی در پوست باعث می شود که قارچ وارد بدن شود.
 • قارچها در شرایط مرطوب و گرم رشد می کنند که این شرایط معمولا بین انگشتها که رطوبت کافی برای رشد آنها وچود دارند, رشد می کنند. و حتی ممکن است از فردی به فرد دیگر منتقل شود.رایج ترین مکانها برای انتقال آن حمام های عمومی, استخرها و اتاق های تعویض لباس است.
 • تعویض نکردن جورابها به طور منظم می تواند باعث ایجاد قارچ بین انگشتی شود. پس پیش گیری بسیار مهم است. جورابهای انگشت دار بهترین نوع جوراب برای افرادی است که از این عارضه رنج می برند.
 • افرادی که تعریق زیادی در پا دارند بیشتر در معرض این عارضه هستند.

بیماری پای ورزشکار چقدر شایع است؟

پای ورزشکار شایع است. برآوردها حاکی از آن است که 3 تا 15 درصد از جمعیت به پای ورزشکار مبتلا هستند و 70 درصد از جمعیت در زمانی از زندگی خود امتیاز ورزشکار را دریافت خواهند کرد.

این وضعیت چگونه بر بدن من تأثیر می گذارد؟

پای ورزشکار معمولاً روی پوست بین انگشتان پا تأثیر می گذارد. پوست شما ممکن است تغییر رنگ دهد، ترک بخورد، پوسته پوسته شود و پوسته پوسته شود. پوست شما همچنین ممکن است رنگ روشن تری پیدا کند و ضخیم تر و متورم شود.

پای ورزشکار می تواند در کف پا یا پاهای شما پخش شود. این پای ورزشکار موکاسین است. در پاهای مبتلا به پای ورزشکار موکاسین، پوست قسمت پایین، پاشنه و لبه‌های پا خشک، خارش دار و پوسته پوسته می‌شود.

عامل های زیر ریسک بروز این بیماری را افزایش می‌دهند:

 

به مدت طولانی نم و مرطوب نگه داشتن پا

بکار بردن کفش‌ تنگ و جلوبسته

حوله، کفش و جوراب مشترک

پیاده روی با پای برهنه در فضاهایی مثل استخر و اتاق رختکن

صدمات جزئی که پوست پا و ناخن درگیر شده باشد

بیش از اندازه عرق کردن پا

علائم بیماری پای ورزشکار چیست؟

عفونت پا که بشکل ضایعات شبکه‌ایی نمایان می شوند. بیشتر مواقع این عفونت در بین انگشت چهارم و پنجم (انگشت کوچک)

ظاهر می‌شود. عوض شدن رنگ، پوسته پوسته شدن پوست، ترک‌خوردگی از دیگر نشانه های آن میباشد

 سوزش و خاریدن در کف پا که به موکاسین moccasin معروف میباشد

آماس یا تاول، ترک‌خوردگی و جدا شدن پوست پا

خشک شدن پوست

عوض شدن رنگ ناخن‌ پا و شکننده شدن ناخنها

کنده شدن ناخن پا از محل ناخن

بوی نامطبوع در قسمت پوست صدمه دیدهکلینیک درد پا

راه کارهای درمانی:

درمانهای بسیاری توسط فوق تخصص پا برای ورزشکاران وجود دارد اگرچه بهترین و دائم ترین درمان استفاده از جوراب و کفشهای مناسب و مخصوص است. استفاده از محلولهای و اسپری های ضد قارچ هم می تواند بسیار مفیذ باشند. سایر درمانها شامل:

 • پودرهای ضد قارچ باید در کفشها و جوراب ها مورد استفاده قرار گیرد.
 • بیماران دیابتی نباید خود سرانه به درمان این گونه عارضه ها بپردازند و باید هرچه سریعتر به کلینیک ارتوپدی مراجعه کنند.
 • جورابهای نخی رطوبت را جذب می کند به همین دلیل بهتر است از جورابهای نخی استفاده کنید.
 • پاها به ویژه بین انگشتان را پس از حمام حتما خشک کنید.
 • جورابها را به طور روزانه تعویض کنید.
 • پیشگیری از پای ورزشکاران بهتر از درمان آن است. پس پاهارا همیشه تمیز, خشک و خنک نگه دارید.باید بعد از هر استحمام پاها و بین انگشتان را خشک کنید استفاده از جورابهای جذاب رطوبته ویژه برای افراد ورزشکار و تعویض جوراب پس از هر فعالیت فیزیکی که باعث تعریق پا می شود بسیار ضروری و حائز اهمیت است.

آیا درمان خانگی برای پای ورزشکار وجود دارد؟

چند درمان خانگی وجود دارد که ممکن است به پیشگیری یا درمان پای ورزشکاران کمک کند.

 • برخی از روغن‌های ضروری می‌توانند از رشد باکتری‌ها جلوگیری کرده یا آن را متوقف کنند. اینها شامل روغن درخت چای، پرتقال تلخ، نعناع و اکالیپتوس است. با این حال، ممکن است به طور کامل از شر عفونت قارچی خلاص نشوند.
 • سیر حاوی ترکیبی به نام آجوئن است. آجون می‌تواند از رشد باکتری‌ها جلوگیری یا متوقف کند. اما، مانند روغن های ضروری، ممکن است به طور کامل از شر عفونت قارچی مانند پای ورزشکاران خلاص نشود.
 • محلول  (مخلوط استات آلومینیوم) می تواند رطوبت یک ناحیه را کاهش دهد و به خشک شدن تاول ها یا پوست نرم، مرطوب و چروکیده (خیساندن) کمک کند.

اگر به روغن‌های ضروری، سیر یا محلول حساسیت دارید، از آنها برای درمان پای ورزشکار خود استفاده نکنید.

فوق تخصص پا

چگونه علائم پای ورزشکارم را مدیریت کنم؟

پاهای خود را خشک، تمیز و خنک نگه دارید. در صورت امکان، جوراب یا کفش نپوشید. از خاراندن پاها خودداری کنید. خاراندن پاها ممکن است باعث گسترش قارچ به سایر قسمت های بدن شما شود.

چقدر بعد از درمان احساس بهتری دارم؟

با تشخیص و درمان مناسب، پای ورزشکار شما باید طی یک تا هشت هفته از بین برود. و حتماً دستورالعمل های فوق تخصص پای خود را دنبال کنید.

مهم است که دوره کامل پزشکی خود را نیز به پایان برسانید. در مراحل اولیه بهبودی، خارش و سوزش محو می شود. حتی اگر علائم شما از بین برود، ممکن است همچنان پای ورزشکار داشته باشید. اگر دوره کامل پزشکی خود را به پایان نرسانید، پای ورزشکار شما ممکن است برگردد و درمان آن سخت‌تر شود.
برای رزرو وقت توسط بهترین دکتر متخصص ارتوپد تهران باشماره:02143682 تماس بگیرید.

مشاوره آنلاین
درمان به کمک ارایه اطلاعات به بیمار جدید ترین و کم هزینه ترین راه جهت ارتقای سطح سلامت و افزایش کیفیت زندگی افراد است.ما اینجا هستیم تا به شما در شناخت مشکلات و اختلالات اصلی ترین اندام حرکتی بدن به شما خدمات مشاوره کارشناسان مرکز پاپزشکی را ارائه دهیم.

نظرات و رضایتمندی مراجعین مرکز:

لطفا پیج اینستاگرام ما را دنبال کنید.

noskheh.jpg
آدرس مرکز :<br> تهران،خیابان ملاصدرا<br>ابتدای شیرازی شمالی،<br>شماره 154
آدرس مرکز :
تهران،خیابان ملاصدرا
ابتدای شیرازی شمالی،
شماره 154
صندوق الکترونیک<br> info@doctorfoot.ir<br>
صندوق الکترونیک
info@doctorfoot.ir